Jaké závislosti vlastně známe a co to ta závislost vůbec je?

Závislosti představují komplexní a velmi rozšířený problém, který se týká milionů lidí po celém světě. My se zaměříme na různé typy závislostí, jejich klasifikaci a způsoby, jak je možné najít pomoc.

Závislosti představují komplexní a velmi rozšířený problém, který se týká milionů lidí po celém světě. My se zaměříme na různé typy závislostí, jejich klasifikaci a způsoby, jak je možné najít pomoc.

Závislosti: 

Závislost je stav, kdy člověk nemůže ovládat nebo omezit užívání látky nebo změnit svoje chování, i přesto, že má negativní dopady na jeho život. Existují různé druhy a klasifikace závislostí, to první může být rozdělení na:

  • Chemické látky: alkohol, drogy, léky.
  • Chování: hry, nakupování, jídlo, internet.

Klasifikace závislostí pak dělí závislosti:

Podle látky nebo chování:

Rozdělení do dvou hlavních kategorií – látkové a ne-látkové závislosti.

Podle druhu látky:

Závislosti na alkoholu, drogách, tabáku, atd.

Podle chování:

Závislosti na hazardu, nakupování, internetu, atd.

Podle legislativy:

legální a nelegální látky či chování

V našem centru se zaměřujeme primárně na legální návykové látky, mnohdy k nám ale přicházejí klienti s více druhy závislosti a proto pracujeme s klientem dále individuálně dle jeho potřeb. Častou kombinací, se kterou nás klienti vyhledávají je závislost na alkoholu a kokainu, případně závislost na lécích a alkoholu.

Co vlastně vede k rozvoji závislosti?

Genetické predispozice:

Někteří jedinci mohou mít genetickou náchylnost k závislostem.

Psychologické Faktory:

Stres, deprese, úzkost, prožité trauma a mnoho dalších faktorů mohou přispívat k rozvoji závislostí, mnohdy jdou také ruku v ruce. Většina našich klientů nepřichází jen se závislostí, mnohdy byly úzkosti, deprese, či syndrom vyhoření zásadní v tom, že klientům alkohol, léky nebo drogy, přerostly přes hlavu, svou roli také může hrát zdravotní stav klienta. Proto s klientem vždy pracujeme jako s celkem. Holistický přístup a doplňkové aktivity, jako prvky TČM, důležitost stravy apod. jsou součástí našich programů.

Sociální Okolnosti:

Prostředí a vlivy v rodině a komunitě, ve které člověk vyrůstá, mohou hrát klíčovou roli. S tímto se  velmi často setkáváme jako s opomíjeným vlivem, který může mít ale na vznik závislosti zásadní vliv.

Jak se svou závislostí bojovat?

Profesionální Léčba:

Psychologické a psychiatrické poradenství společně se skupinovou terapií jsou ideálním prostředím pro zvládnutí léčby a překonání závislosti.

Odborná Detoxikace:

Nástupu pobytové léčby v Alkosu někdy musí předcházet pobyt v detoxikačním zařízení, aby se předešlo zdravotním komplikacím spojeným s abstinenčními příznaky – toto řešíme s klienty vždy individuálně.

Rozpoznání a pochopení různých typů závislostí jsou důležité pro poskytnutí účinné pomoci. Odborná péče, podpora komunity a vlastní motivace mohou být klíčové faktory při překonávání závislostí a dosažení zdravějšího života. Jednotlivé typy závislostí si rozebereme v dalším článku, který pro Vás připravujeme.

Další články

Mgr. Anna Podzimková

„Získala jsem bakalářský a následně magisterský titul v oboru adiktologie pod 1.lfUK a následně si udělala kurz pro zvýšení indexu odbornosti na S4. V průběhu své praxe jsem prošla řadou různých krátkodobých kurzů, například motivačními rozhovory, krizovou intervencí, specifiky práce s poruchy příjmu potravy, s agresivním či sebevražedným klientem apod. Momentálně jsem frekventantkou teoretické a sebezkušenostní části psychoanalytického psychoterapeutického výcviku u PhDr. Václava Buriánka pod skupinovou sekcí ČSPAP. Od letošního roku jsem taktéž v předatestační přípravě specializačního programu klinická adiktologie. Ráda si rozšiřuji obzory skrz různé praxe a stáže, které jsem absolvovala v různých zařízeních napříč systémem léčebné péče, a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí – zejména ve Španělsku.

Vycházím ze zkušeností z harm reduction služeb, kde jsem dělala s problémovými uživateli drog, a to jak na kontaktním centru, tak v terénním programu. V současné době se věnuji harm reduction službám působícím v prostředí zábavy. Momentálně taktéž pracuji v adiktologické ambulanci, která je též dětskou a dorostovou adiktologickou ambulancí. Pracuji jak v rámci individuální, tak skupinové terapie. Má témata jsou genderová specifika závislosti a potřeb při úzdravě, duální poruchy a psychoanalytický pohled na léčbu závislosti.

Hledám s klienty tu jejich jedinečnou dostatečně dobrou cestu pro kvalitní, svobodný život.“

Adam Schmidt má bakalářský titul, který získal v oboru sociální pedagogika na Univerzitě Karlově v Praze a magisterský titul v navazujícím programu specializace v pedagogice, ve stejném oboru, na Univerzitě J. E. Purkyně, se zaměřením na aplikovanou psychologii i problematiku závislostí. Ve stejné odbornosti se zaměřením na výchovné poradenství navazuje svou rigorózní prací na Univerzitě Palackého v Olomouci, k získání titulu doktor filozofie. V průběhu studií se začal zajímat o psychoterapii a v současné době je účastníkem akreditovaného, hlubinně dynamicky orientovaného pspt (psychoterapeutického výcviku) v rámci systému SUR. 

„K psychoterapii mě přivedla touha po porozumění vlastnímu prožívání, hlubší sebepoznání, a hlavně možnost pomáhat ostatním orientovat se ve svých příbězích. Porozumění vlastním emocím není snadné. Při své práci se zaměřuji na hledání zdrojů, tedy na to, co naše životy dělá nebo může dělat šťastnější. Snažím se být chápavým a citlivým průvodcem a důležitá je pro mě důvěra a bezpečný prostor.“

Adam se dále vzdělává. V letošním roce dokončuje sebezkušenostní část pspt výcviku, pokračuje teoretickou částí v rámci SUR školy a čeká ho část supervizní.

Je kandidátním členem ČAP.

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána!

Děkujeme za projevenou důvěru.