Závislost na alkoholu

Se definuje jako chronické onemocnění spojené s nekontrolovatelným a nadměrným pitím alkoholu.

Slovo nekontrolovatelné je velmi důležité. Mnohdy přichází klienti s tím, že by si strašně chtěli dát pouze skleničku, ale to už u nadužívání či závislosti není v podstatě možné, množství vypitého alkoholu je vždy vyšší, než si klient dopředu určí.

Jak se vlastně pití alkoholu může a nemusí rozvinout do závislosti aneb fáze vývoje pití:

Experimentální: První pokusy s alkoholem.

Užívání: Pravidelná konzumace.

Zneužívání: Ztráta kontroly, negativní důsledky.

Závislost: Fyzická a psychická závislost, abstinenční příznaky.

Mezi zneužíváním nebo nadužíváním alkoholu je velmi tenká hranice, kterou člověk málokdy sám dokáže určit. Obě tyto fáze už je ale důležité řešit s odborníky a zvolit vhodnou léčbu.

Důsledky užívání alkoholu:

Alkohol má z návykových látek jedny z nejhorších důsledků na zdraví člověka, i těžké abstinenční příznaky u odvykání alkoholu jsou životu ohrožující, daleko závažnější než například u odvykání heroinu.

Fyzické: Poškození orgánů, zhoršení zdraví.

Psychické: Deprese, úzkost, poruchy paměti.

Sociální: Rozpad vztahů, stažení se ze společnosti přátel, upuštění od koníčků, pracovní problémy.

Závislost na drogách:

Je závislost na psychoaktivních látkách, včetně ilegálních drog nebo léků.

Základní drogy, se kterými se běžně setkáváme: heroine, kokain, metamfetaminy (pervitin), opioidy, marihuana.

Naší klienti nejčastěji přicházejí se závislostí na kokainu, případně v kombinaci se závislostí na alkoholu nebo lécích.

Důsledky:

Fyzické: Zdravotní komplikace, předávkování.

Psychické: Psychózy, poruchy nálady.

Sociální: Trestní stíhání, sociální izolace, ztráta zaměstnání, problémy v rodině

Závislost na léčivech: 

Je nejčastěji nedovolené užívání nebo zneužívání léků přesahující doporučené dávky. Je to druhá nejčastější závislost se kterou nás klienti vyhledávají. Se závislostí na kokainu u nás tvoří druhou skupinu klientů, kteří nás vyhledávají. Bohužel i odvykání závislosti na lécích mohou provázet velmi silné a nebezpečné abstineční příznaky, proto je důležité vyhledat odbornou pomoc a léčbu opravdu co nejdříve.

Typy léků: Opioidy, benzodiazepiny, hypnotika ( Stilnox, Zolpidem apod.)

Důsledky:

Fyzické: Závislost, zdravotní komplikace.

Psychické: Psychózy, poruchy spánku.

Sociální: Izolace, trestní stíhání 

Další články

Mgr. Anna Podzimková

„Získala jsem bakalářský a následně magisterský titul v oboru adiktologie pod 1.lfUK a následně si udělala kurz pro zvýšení indexu odbornosti na S4. V průběhu své praxe jsem prošla řadou různých krátkodobých kurzů, například motivačními rozhovory, krizovou intervencí, specifiky práce s poruchy příjmu potravy, s agresivním či sebevražedným klientem apod. Momentálně jsem frekventantkou teoretické a sebezkušenostní části psychoanalytického psychoterapeutického výcviku u PhDr. Václava Buriánka pod skupinovou sekcí ČSPAP. Od letošního roku jsem taktéž v předatestační přípravě specializačního programu klinická adiktologie. Ráda si rozšiřuji obzory skrz různé praxe a stáže, které jsem absolvovala v různých zařízeních napříč systémem léčebné péče, a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí – zejména ve Španělsku.

Vycházím ze zkušeností z harm reduction služeb, kde jsem dělala s problémovými uživateli drog, a to jak na kontaktním centru, tak v terénním programu. V současné době se věnuji harm reduction službám působícím v prostředí zábavy. Momentálně taktéž pracuji v adiktologické ambulanci, která je též dětskou a dorostovou adiktologickou ambulancí. Pracuji jak v rámci individuální, tak skupinové terapie. Má témata jsou genderová specifika závislosti a potřeb při úzdravě, duální poruchy a psychoanalytický pohled na léčbu závislosti.

Hledám s klienty tu jejich jedinečnou dostatečně dobrou cestu pro kvalitní, svobodný život.“

Adam Schmidt má bakalářský titul, který získal v oboru sociální pedagogika na Univerzitě Karlově v Praze a magisterský titul v navazujícím programu specializace v pedagogice, ve stejném oboru, na Univerzitě J. E. Purkyně, se zaměřením na aplikovanou psychologii i problematiku závislostí. Ve stejné odbornosti se zaměřením na výchovné poradenství navazuje svou rigorózní prací na Univerzitě Palackého v Olomouci, k získání titulu doktor filozofie. V průběhu studií se začal zajímat o psychoterapii a v současné době je účastníkem akreditovaného, hlubinně dynamicky orientovaného pspt (psychoterapeutického výcviku) v rámci systému SUR. 

„K psychoterapii mě přivedla touha po porozumění vlastnímu prožívání, hlubší sebepoznání, a hlavně možnost pomáhat ostatním orientovat se ve svých příbězích. Porozumění vlastním emocím není snadné. Při své práci se zaměřuji na hledání zdrojů, tedy na to, co naše životy dělá nebo může dělat šťastnější. Snažím se být chápavým a citlivým průvodcem a důležitá je pro mě důvěra a bezpečný prostor.“

Adam se dále vzdělává. V letošním roce dokončuje sebezkušenostní část pspt výcviku, pokračuje teoretickou částí v rámci SUR školy a čeká ho část supervizní.

Je kandidátním členem ČAP.

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána!

Děkujeme za projevenou důvěru.